Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Doktora Başvuru

MEDİT Medeniyet Araştırmaları Doktora Programı Başvuru Bilgileri

BAŞVUR

T.C. Vatandaşları için MEDİT Doktora başvuru tarihleri: 28 Şubat 2024 – 12 Mayıs 2024

T.C. Vatandaşı Öğrenciler için Başvuru Süreci ve Koşulları:

(Requirements on the Turkish website are for Turkish citizens only, international students should thus refer to the English MEDİT/ACI PhD application information page.)

 

Medeniyet Araştırmaları Doktora Programı asgari başvuru şartları:

- ALES’ten herhangi bir puan türünden en az 70 almış olmak,

- Yüksek Lisans genel not ortalamasının ≥ 3.00/4.00 veya 76.66/100 olması,

- YDS’de 100 üzerinden en az 70, veya TOEFL iBT’de 84/120 almış olmak.

Gerekli belgeler:                                                                                                                                                                                                                  

- Özgeçmiş (CV) (Yazılı beyanın yanı sıra 1-3 dakikalık bir video ile İngilizce olarak kendinizi tanıtmanız, akademik ilgi alanlarınızdan bahsetmeniz istenmektedir. Video drive linki olarak özgeçmiş dosyasına eklenebilir.)

- Niyet Mektubu (Tek-satır ve iki sayfayı geçmeyecek şekilde, İngilizce yazılmış olmalı)

- ALES Belgesi

- Yüksek Lisans ve Lisans Mezuniyet Belgeleri ve Transkriptleri (Mezun olabilecek durumda olanlar kesin kayıt tarihinden önce asli belgelerini getirmek zorundadırlar)

- Yabancı Dil Yeterlilik Belgeleri (Enstitümüzde eğitim görmek için başvuracak öğrencilerin İngilizce bildiklerini belgelemeleri gerekmektedir, dil şartları için ilgili bölüme bakınız.)

- İki adet akademik referans mektubu (adayların iletişim bilgisini başvuru sistemine gireceği akademisyenlere otomatik olarak bilgi gidecek ve mektuplar sistem üzerinden yüklenecektir.)

- İngilizce yazı örneği (writing sample, 20 pgs max.)

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

HAZIRLIK SINIFI

Medeniyet Araştırmaları programında öğrencilerin İngilizce, Arapça ve Türkçe kaynakları kullanmaları beklenmektedir. MEDİT’te herhangi bir programa kabul edilebilmek için başvuru şartlarımızda belirtilen şekilde İngilizce yeterliliğini kanıtlamak gerekmektedir. Yüksek Lisans ve Doktora programlarımızdaki uluslararası öğrencilerin mezun olabilmek için Türkçe (asgari C-1 seviyesi) ve Arapça’da (asgari A-2 seviyesi) yeterliliğe ulaşması, Türk öğrencilerin ise Arapça’da yeterliliklerini belgeleyebiliyor olması gerekmektedir. Türk vatandaşı öğrenciler için program ana derslerinin başlangıcından önce bir sene Bilimsel Hazırlık kapsamında, Arapça hazırlık dersi ve bir adet lisans dersi verilmektedir. Üniversitemizce düzenlenen Arapça Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler Bilimsel Hazırlık programından muafiyet hakkı kazanacaklardır. İngilizce Hazırlık sınıfımız bulunmamaktadır. Bilimsel Hazırlık’tan başarısız olan öğrencilerin kaydı silinir.

Bütün hazırlık sınıfı dil dersleri İHÜ Başakşehir Ana Yerleşkesi’nde bulunan Diller Okulu’nda yapılmaktadır. 

Türkçe ve Arapça hazırlık programları fiyatları için lütfen İHÜ Diller Okulu‘na müracaat ediniz.

BURSLULUK  DURUMU:

Doktora Programı ücreti 420.000 TL'dir.

- Kabul edilen tüm öğrencilere tam veya kısmi öğrenim ücreti muafiyet bursu sağlanacaktır. (Başvurudaki değerlendirme kriterleri esas alınacaktır.)

- Kabul edilen öğrencilere, çeşitli asistanlık vazifeleri karşılığında, Enstitü yönetiminin belirleyeceği sayıda ve miktarda burs imkânı sağlanacaktır. Burs miktarı 2024-2025 Akademik Yılı'nda Doktora için 12.600-18.000 TL'dir. Burs miktarları hakkında ayrıntılı bilgi için İHÜ Lisansüstü Burs Yönergesi’ne bakınız.

- Bilimsel Hazırlık (Arapça) ve Türkçe hazırlık (uluslararası öğrenciler) sınıfı öğrencileri yukarıdaki maddede belirtilen burs imkânlarından faydalanabileceklerdir.

- Burslar dokuz ay için olup yaz aylarını kapsamaz. Doktora programı için bursluluk süresi dört yıllık ders ve tez dönemi ile bir yıllık hazırlık sınıfı dönemini kapsar.

- Evli veya doktora yeterlik sınavını başarıyla tamamlayan öğrencilerimize 12 ay boyunca burs verilir.

- Ciddi akademik başarısızlık durumunda öğrencinin bursluluk durumu akademik komite tarafından yeniden değerlendirmeye alınır.

T.C. Vatandaşları için son başvuru tarihi: 07 Haziran 2024